Sabine Resch,
Lannach, Austria
Jeśli chodzi o ścieżki kariery, to nie ma jednej uniwersalnej drogi. Podczas gdy wielu dąży do ukończenia studiów, inne mogą być bardziej odpowiednie dla wykwalifikowanych pracowników w przemyśle motoryzacyjnym. Tu właśnie wkracza Sabine Resch.
Jako zastępczyni przewodniczącego Rady Zakładowej, czyli stanowiska, które pełni funkcję rzecznika pracowników, Resch jest łącznikiem pomiędzy pracownikami a kierownictwem. Do jej obowiązków należy praca z praktykantami w zakładach Magna Powertrain w Lannach, Ilz i Albersdorf w Austrii.
„Praktykanci w zawodach wykwalifikowanych to przyszłość” - powiedziała Resch. „Musimy w nich inwestować i oferować im wszelką pomoc, jakiej potrzebują”.
Jak osoba, która kiedyś marzyła o byciu nauczycielką, doświadczona pracownica firmy Magna z 18-letnim doświadczeniem na hali produkcyjnej wnosi do programu praktyk podejście pedagogiczne. Praktykanci uczą się różnych umiejętności, w tym technologii informacyjnych, inżynierii mechanicznej i elektrycznej oraz obróbki skrawaniem i inżynierii tworzyw sztucznych.
Program jest połączeniem praktyki zawodowej i zajęć w szkole branżowej. Resch wprowadziła spotkania praktykantów co dwa tygodnie, na których uczestnicy rozmawiają o swoich doświadczeniach i problemach. Praktykanci prowadzą również dzienniki lub terminarze, w których odnotowują czego nauczyli się w pracy.
„W Radzie Zakładowej nazywają mnie 'Mama Sabine'” - powiedziała Resch. „Ale mam dwóch wnuków i jestem raczej typem babci. Jestem opiekuńcza i wrażliwa na ludzkie potrzeby. Uwielbiam pracować z praktykantami. To energetyzujące spędzać z nimi czas i widzieć ich ekscytację”.
Wspieranie kobiet w podejmowaniu pracy na stanowiskach o profilu rzemieślniczym jest pasją Resch. Dlatego jest zmotywowana, aby dać innym szansę na rozwój kariery.
„Chcę być osobą udzielającą wsparcia i doradztwa praktykantom, zwłaszcza kobietom” - powiedziała Resch. „Poza tym, Magna to świetne miejsce do rozpoczęcia kariery”.
Piyathida Strametz,
Lannach, Austria
W ramach programu praktyk zawodowych w zakładach Magna w Lannach, Ilz i Albersdorf w Austrii Piyathida Strametz zdobywa praktyczne doświadczenie, które przygotowuje ją do kariery w przemyśle motoryzacyjnym.
Stażyści w tym programie uczą się różnych umiejętności, w tym informatyki, inżynierii mechanicznej i elektrycznej oraz obróbki skrawaniem i inżynierii tworzyw sztucznych.
Porozmawialiśmy o tym, dlaczego wybrała Magnę, o jej marzeniach na przyszłość i dlaczego poleca praktyki techniczne jako świetną ścieżkę kariery:
Pytanie: Co sprawiło, że zainteresowałaś się zawodami z branży przemysłowej, rzemieślniczej ?
Odpowiedź: Urodziłam się w małej wiosce w Tajlandii, ale moja rodzina przeniosła się do Austrii, gdy miałam trzy lata. Moje pierwsze doświadczenia związane są z moim ojcem, elektrykiem, który pracował przy budowie dźwigów i elektrowni. Kiedy byłam mała, zabierał mnie ze sobą, żebym mu „pomagała” w pracy. Spędzaliśmy też czas w jego domowym warsztacie, robiąc wszystko, od naprawy samochodu po składanie mebli. Największą lekcją, jakiej się od niego nauczyłam, było poczucie dumy płynące z pracy rąk.
P: Jak wygląda Twój zwykły dzień na praktykach w firmie Magna?
O: Pracuję w dziale utrzymania ruchu w fabryce Magna w Lannach, gdzie produkuje się układy napędowe, takie jak napędy elektryczne i skrzynie biegów. Pracuję na zmianę w różnych częściach hali produkcyjnej. W tej chwili pracuję przy linii montażowej. Pomagam w rozwiązywaniu problemów technicznych. Wcześniej byłam w dziale planowania, pracowałam nad programowaniem robotów, które są połączone z maszynami.
P: Dlaczego wybrałaś firmę Magna?
O: Chciałam pracować dla międzynarodowej firmy, która oferuje wiele możliwości. Program, w którym jestem, trwa trzy i pół roku i obejmuje zajęcia w szkole zawodowej. W przyszłym roku pojadę do Dublina w Irlandii, aby odbyć 3-4 tygodniowy staż w firmie produkcyjnej. Magna wspiera to jako część programu praktyk. Zagraniczne podróże i możliwości są częścią programu. Kiedy skończę w 2024 roku, będę certyfikowanym mechatronikiem. Lubię połączenie mechaniki i elektryki.
P: Jaki jest twój wymarzony zawód?
O:Chcę być inżynierem w dziedzinie motoryzacji. Fascynuje mnie proces linii montażowej i to, jak każdy drobiazg składa się na cały produkt lub system. Chciałabym zostać w firmie Magna. Panuje tu wspaniała atmosfera.
P: Co powiedziałbyś innym osobom, które rozważają podjęcie pracy w zawodzie wykwalifikowanego rzemieślnika?
O: Poleciłabym ten zawód, szczególnie kobietom. Powiedziałabym im, aby wybrały te zawody, ponieważ technologia jest przyszłością. Poza tym praca zespołowa sprawia wiele radości. To jest to, co lubię najbardziej.
P: Co robisz dla przyjemności poza pracą?
O: W wolnym czasie kontynuuję prace ręczne, ponieważ rodzina mojego chłopaka ma gospodarstwo rolne. Tam zawsze jest coś do zrobienia. Rąbiemy drewno i zajmujemy się obróbką drewna. Zawsze byłam typem osoby, która nie ma nic przeciwko brudzeniu się i lubi pracować rękami.
We want to hear from you
Send us your questions, thoughts and inquiries or engage in the conversation on social media.
Powiązane historie
Bądź na bieżąco
Chcesz wiedzieć więcej o tym, co się dzieje w firmie Magna? Możesz otrzymywać najnowsze informacje o firmie Magna w postaci powiadomień i wiadomości e-mail.